A távolság mechanikája // performatív, participatív séta

séta — 1.4.2022 15:00

Mészáros Máté: A távolság mechanikája – performatív, részvételi séta

A sétákon való részvétel ingyenes.
A séta a Tranzit Házból indul, Baritiu/Malom utca 16, bejárat a Névtelen utca felől.
Kérjük, hogy időben érkezzetek.
A vezetett séta angol és magyar nyelven zajlik.

Az eredeti kortárstánc produkcióban a statikus és dinamikus testek térben való elhelyezése és mozgatása, az összeillő és össze nem illő rendszerek egy térbe zsúfolása, valamint a testek között keletkező távolság vizsgálata állt a középpontban. E problémakör érzékeltetésére a koreográfus eszköze a megfelelő mozdulat megtalálása, azaz az absztrakció fizikai testre való lefordítása. A térben elhelyezkedő testek találkozásának a variációit mutatta be, és ezáltal kívánta beindítani a szabad értelmezés lehetőségét a nézőben. A testek itt nem performatív képességük, hanem plasztikus, folyamatosan formálható anyagszerűségük miatt képzőművészeti perspektívába helyezik a táncot.
Az előadás részvételi verziójában az alkotók egy egész másfajta befogadásra invitálják a nézőket. Az előadást meghatározó mozdulatsorok és konstellációkat Fischer Balázs képzőművész grafikákra „fordította le”. A grafikák és az azokhoz tartozó instrukciók ebben a kis füzetben találhatóak meg. A körülbelül egyórás séta résztvevői Mészáros Máté vezetésével maguk is előadókká válva teremthetik újra az előadás koreográfiájának kilenc állomását a grafikák segítségével. A füzet segítségével a résztvevők akár önállóan is végrehajthatják – így az aktív nézői szerepből kvázi előadói szerepbe léphetnek.
A füzet hátoldalán található QR kódot követve pedig a résztvevők az online térben is megoszthatják egymással élményeiket: a sétáról és a koreográfia újrateremtéséről tölthetnek fel fotókat.

Koreográfia és koncepció: Mészáros Máté
Mészáros Máté 1999-ben végzett a Magyar Táncművészeti Főiskolán. A Szegedi Kortárs Balettben eltöltött 3 év után különböző európai társulatoknál dolgozott (CarteBlanche - Norvégia, Lanonima Imperial - Spanyolország, Ultima Vez - Belgium). Magyarországra való visszatérése után 2014-ben négy koreográfiát készített: Hinoki, United Space of Ambivalence és Mechanics of Distance - ez utóbbi szerepelt az Aerowaves Twenty20 válogatásában. Legújabb alkotása a Through Light - egy fényt és testeket alkalmazó installáció, amelyet 2021 novemberében mutattak be a budapesti Trafóban. Munkásságát kiterjedt turnék során népszerűsítette a kontinensen és a tengerentúlon. Rendszeres vendégkoreográfusa különböző európai táncegyütteseknek és színházaknak, és partnerségi workshopokat tart. Koreográfiáit magas szintű fizikalitás jellemzi, a testet strukturális jelenségnek tekinti. A testet dinamikus tárgyként, a teret pedig a tárgyak, testek, hangok és fények ellenhatása által létrehozott, folyamatosan változó díszletként közelíti meg.

A séták a Perform Europe East Goes to East projektjének részeként zajlanak.
A Perform Europe (https://performeurope.eu/) egy EU által finanszírozott projekt, amelynek célja, hogy újragondolja, hogyan mutatják be az előadóművészeti alkotásokat határokon átnyúlóan, befogadóbb, fenntarthatóbb és kiegyensúlyozottabb módon, emellett pedig, hogy új turnézási és terjesztési gyakorlatokat próbáljon ki, valamint szakpolitikai ajánlásokkal szolgáljon egy jövőbeli uniós támogatási rendszerhez. Ez a 18 hónapos út magában foglal egy kutatási szakaszt, tartalmazza egy digitális platform elindítását, egy támogatási rendszer kidolgozását, és szakpolitikai ajánlások tételét.
A Perform Europe projektet az Európai Unió Kreatív Európa programja finanszírozza, és egy 5 szervezetből álló konzorcium irányítja: IETM - Nemzetközi hálózat a kortárs előadóművészetekért (https://www.ietm.org/en), az Európai Fesztiválok Szövetsége (EFA) (https://www.efa-aef.eu/en/home/), a Circostrada (https://www.circostrada.org/en), az EDN - Európai Táncházak Hálózata (https://www.ednetwork.eu/) és az IDEA Consult (https://www.ideaconsult.be/fr/).