A távolság mechanikája // műhely

műhely — 1.4.2022 12:30

A távolság mechanikája
műhely

Mikor: 2022. április 1-2., 15:30-17:30
Időtartam: 10:00 - 20:00 óra, 120 perc / nap
Helyszín: Tranzit Ház
Résztvevők: koreográfiát tanuló diákok és tapasztalt táncosok
Létszám: max. 20 fő

Jegyek: https://eventbook.ro/other/bilete-mecanica-distantei-workshop
‼️ Kérjük, csak akkor jelentkezz a műhelyre, ha mindkét nap részt tudsz venni a foglalkozásokon.

A kétnapos műhelyen, ami egyenként két óra készségfejlesztésből áll, ugrálunk, gurulunk, hajolunk majd, és olyan készségeket tanulunk meg, amelyeknek a segítségével a táncosok bármilyen táncműfajban kitűnhetnek.
Ahelyett, hogy egy konkrét táncstílust tanítanánk, a táncosok repertoárjába jól felhasználható elemekre helyezzük a hangsúlyt. Az erősen fizikális jellegű műhely célja, hogy közelebb kerüljünk saját testükhöz és annak mozgásához anélkül, hogy megterhelnénk, kifárasztanánk azt.
Célunk, hogy a műhely által átjárhatóbbá, közelebbivé tegyük a testünket, miközben odafigyelünk az ízületeinkre, végtagjainkra.
A mozgás fizikai oldalára fogunk koncentrálni – a testi akció-reakció összefüggéseire, mindenféle dekoratív, esztétikai tulajdonság nélkül.
Forsythe mottóját fogjuk követni: a tánc szervezett esés.
Természetesen helyet adunk a szórakozásnak is, miközben megtapasztaljuk, hogy a testünk olyasmire tesz kísérletet, amiről sosem gondoltuk volna, hogy lehetséges.

Műhelyvezető: Mészáros Máté

Mészáros Máté 1999-ben végzett a Magyar Táncművészeti Főiskolán. A Szegedi Kortárs Balettben eltöltött 3 év után különböző európai társulatoknál dolgozott (CarteBlanche - Norvégia, Lanonima Imperial - Spanyolország, Ultima Vez - Belgium). Magyarországra való visszatérése után 2014-ben négy koreográfiát készített: Hinoki, United Space of Ambivalence és Mechanics of Distance - ez utóbbi szerepelt az Aerowaves Twenty20 válogatásában. Legújabb alkotása a Through Light - egy fényt és testeket alkalmazó installáció, amelyet 2021 novemberében mutattak be a budapesti Trafóban. Munkásságát kiterjedt turnék során népszerűsítette a kontinensen és a tengerentúlon. Rendszeres vendégkoreográfusa különböző európai táncegyütteseknek és színházaknak, és partnerségi workshopokat tart. Koreográfiáit magas szintű fizikalitás jellemzi, a testet strukturális jelenségnek tekinti. A testet dinamikus tárgyként, a teret pedig a tárgyak, testek, hangok és fények ellenhatása által létrehozott, folyamatosan változó díszletként közelíti meg.

A workshopok a Perform Europe East Goes to East projektjének részeként zajlanak.
A Perform Europe (https://performeurope.eu/) egy EU által finanszírozott projekt, amelynek célja, hogy újragondolja, hogyan mutatják be az előadóművészeti alkotásokat határokon átnyúlóan, befogadóbb, fenntarthatóbb és kiegyensúlyozottabb módon, emellett pedig, hogy új turnézási és terjesztési gyakorlatokat próbáljon ki, valamint szakpolitikai ajánlásokkal szolgáljon egy jövőbeli uniós támogatási rendszerhez. Ez a 18 hónapos út magában foglal egy kutatási szakaszt, tartalmazza egy digitális platform elindítását, egy támogatási rendszer kidolgozását, és szakpolitikai ajánlások tételét.
A Perform Europe projektet az Európai Unió Kreatív Európa programja finanszírozza, és egy 5 szervezetből álló konzorcium irányítja: IETM - Nemzetközi hálózat a kortárs előadóművészetekért (https://www.ietm.org/en), az Európai Fesztiválok Szövetsége (EFA) (https://www.efa-aef.eu/en/home/), a Circostrada (https://www.circostrada.org/en), az EDN - Európai Táncházak Hálózata (https://www.ednetwork.eu/) és az IDEA Consult (https://www.ideaconsult.be/fr/).