Színház a pandémia után

műhely — 19.4.2022 15:00

Színház a pandémia után

  1. április 19 - 21. // naponta 18.00 - 21.00*
    *a program rugalmas, a csoport igényeitől függően, az első nap után közös egyeztetés után a résztvevőkkel, más időpontok is lehetségesek.

A belépés INGYENES, előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a reserve.tranzithouse@gmail.com címen lehet.

A műhelyről:
Arra hívunk fel benneteket, hogy Julien Daillère-rel együtt fedezzétek fel a távolsági színház eszközeit, a kiterjesztet, “augmentált” színházat, kivonulva a színházi térből, eltérő közönségek felé megnyílva, és különböző művészekkel együtt dolgozva.
Ez egy bárki számára hozzáférhető megközelítés, amely nem a technológiai innováción, hanem a már meglévő technológia használatának az innovációján alapul. Kísérletezni fogunk, és együtt fedezzük fel azokat a költői és dramaturgiai lehetőségeket, amelyek a nap mint nap használt különböző eszközökben és kütyükben rejlenek.

Julien Daillère-ről :
Színházi művész, előadóművészetből doktorált. Az egészségügyi válság alkalmat adott a számomra arra, hogy a La TraverScène-nel együtt intenzívebben térképezzem fel a színházcsinálás eltérő módjait, elsősorban a telefon hangjában, de a digitális eszközökben is rejlő lehetőségeket. Ennek példái a telesidence a kolozsvári Francia Intézettel együttműködésben; “emberi” hangszerver; teleperformanszok (egyfajta távszínház, ahol a nézők egy audioguide segítségével “teleperformanszokat” adnak elő otthon a rokonaik előtt), a DOC! Párizsban, a kolozsvári Tranzit Házban, vagy a bukaresti Francia Intézetben (Ro). Jelenleg az “Avoir Lieu” kutatási programot fejlesztem a La Marge Heureuse-zal, a franciaországi Paris 8 Egyetemmel, kulturális helyekkel és szervezetekkel partnerségben. Két kutatási irányvonalunk van: IRL covid-kompatibilis előadások (kirakatok, drive-in, előadások erkélyekre, ablakokra stb.) és hibrid (IRL/távoli) többcsatornás és interaktív formák. Rendszeresen vezetek ezekkel a témákkal kapcsolatos workshopokat.
Különösen érdekelnek a marginális művészeti gyakorlatok, az in situ megközelítés és a “kooperatív szólók”, amelyekben a nézők a szcenikai hatások (fény, hang…) társalkotói. Létrehoztam a "C’est bon. E ok. Rendben. Ez csak egy történet többnyelvű előadást, amely a “Saison France-Roumanie 2019” program (Francia Intézet és Román Kulturális Intézet) része, majd 2020-ban a “Je t’aime effondrement” Franciaországban.
https://www.julien-daillere.com/fr/

A következő felszerelések ajánlottak. Nem elengedhetetlenek, csak abban az esetben, ha rendelkeztek velük!

  • 1 telefon fejhallgatóval;
  • 1 kis hangszóró (Bluetooth vagy vezetékes);
  • 1 számítógép vagy táblagép;

PROGRAM :
kedd 19.04.2022
18.00 - 21.00 : bevezetés és megbeszélés
Az első találkozón szó lesz a művészként és nézőként szerzett elszigetelt tapasztalatainkról, valamint a La Marge Heureuse “Avoir Lieu” programjának kutatási tengelyeinek a bemutatásáról: szemtől-szembe előadások covid-kompatibilis módban, távolsági vagy hibrid előadások. Ezután a beszélgetést kiterjesztjük a rendelkezésünkre álló technológiák, például a mobiltelefon, többcsatornás előadások létrehozására való felhasználási lehetőségeire.
szerda 20.04.2022
18.00 - 21.00: Egy kollektív élő és távolsági hangmunka létrehozása.
Hogyan jöhetünk össze egy virtuális, hangzó térben, hogy létrehozzunk egy távolsági színházi pillanatot? Hogyan testesül meg egy hang a fizikai térben, közönség előtt? Hogyan hozzuk össze a távoliakat és a jelenlévőket egy olyan felállásban, amely váratlan jelenléti effektusokat hoz létre?

csütörtök 21.04.2022
18.00 - 21.00 - Színház a cselekvés delegálásával
Mióta létezik színház az előadók fizikai távollétében? Hogyan jön létre a cselekvés delegálásával élő vagy késleltetett színházi élmény a távolból? Milyen nézői részvételre van szükség? Hogyan lehet ezt a folyamatot visszahozni a színház terébe?
A résztvevők az általuk választott témától függően gyakorlati kísérleteket végeznek.