Olajfalók // Valóságból fikció? Fikcióból valóság?

filmklub — 25.4.2022 17:00

VALÓSÁGBÓL FIKCIÓ? FIKCIÓBÓL VALÓSÁG? – Olajfalók

A BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézete és a Tranzit Alapítvány közös dokumentumfilmklubja bemutatja a Film és antropológia kurzus ezévi nyílt szemináriumát:
VALÓSÁGBÓL FIKCIÓ? FIKCIÓBÓL VALÓSÁG?
Filmek a dokumentarizmus és a játékfilm határmezsgyéjéről.

20:00 Jan Svěrák: Olajfalók (Ropáci), 1987, 20’ (csehül beszélő áldokumentumfilm magyar felirattal)
Utána beszélgetés a filmről (magyar nyelven)

A filmet bemutatja: Szabó Adrienn (néprajz-antropológia szakos hallgató)
Meghívott: Beretvás Gábor (filmtörténész, filmkritikus)
A szeminárium szakmai irányítója: Dr. Könczei Csilla – egyetemi docens

Az esemény ingyenes. Mindenkit szeretettel várunk.

Jan Svěrák (1965-) cseh színész, filmrendező, forgatókönyvíró. 1983 és 1988 között a Prágai Filmművészeti Egyetem hallgatója dokumentumfilm-szakon. Az Olajfalók című világsikerű kisfilmje egyetemi vizsgamunkája, amire 1989-ben megkapta a „Diák Oszkár díjat”, a diákok Akadémiai Díját.
A film története szerint a tudósok felfedeznek egy új állatfajt, ami kőolajjal táplálkozik és műanyaggal csemegézik. Az emberi és más élőlényekkel ellentétben ennek az állatfajnak a szén-dioxid az éltetője. Rejtőzködő életmódot folytat, ezért nehezen bukkannak a nyomára a kutatók. Filmes A kutatócsapat egy expedíciót szervez, hogy a nyomára bukkanjon. A helyszín, azaz a lény élőhelye egy lepusztult észak-csehországi bányavidék. Az „olajfalóra” egy szénbányában találnak rá, elfognak egy fiatal példányt és tanulmányozni kezdik. Később visszaengedik a természetes élőhelyére, mivel úgy döntenek, hogy nem fenyegeti a kihalás veszélye. A levegőnél jobban szeretik a kipufogógázt, mi több, az oxigénártalmas rájuk nézve. A „felfedezett” kis emlős tudományos elnevezést is kap a filmben: Pacurofagus oxitoxicus.
A képtelen történetet, ami tulajdonképpen egy a növekvő környezetszennyeződés ellen írt irónikus vizuális pamflet, a lanszírozás idején sokan valóságosnak hitték. A vetítés utáni beszélgetésben a résztvevők azt fogják feszegetni, hogy milyen eszközökkel élt a film készítője, ami megtéveszthette a nézőket, illetve hogy hogyan lehetséges az, hogy sokan teljesen valószínűtlen híreket is bevesznek, hogyan működik az álhírterjesztés mechanizmusa.