A nagy kommunista bankrablás // Valóságból fikció? Fikcióból valóság?

filmklub — 12.5.2022 17:00

VALÓSÁGBÓL FIKCIÓ? FIKCIÓBÓL VALÓSÁG? – A nagy kommunista bankrablás

A BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézete és a Tranzit Alapítvány közös dokumentumfilmklubja bemutatja a Film és antropológia kurzus ezévi nyílt szemináriumát:

VALÓSÁGBÓL FIKCIÓ? FIKCIÓBÓL VALÓSÁG?
Filmek a dokumentarizmus és a játékfilm határmezsgyéjéről.

20:00 Alexandru Solomon: A nagy kommunista bankrablás (Marele jaf communist) 2004, 75’ (román dokumentumfilm magyar szinkronnal)
Utána beszélgetés a filmről (magyar nyelven)

A filmet bemutatja: Nagy Bernadett, néprajz-antropológia szakos hallgató
Meghívott: Lönhárt Tamás, történész, egyetemi docens
A szeminárium szakmai irányítója: Könczei Csilla, kultúrakutató, egyetemi docens

Az esemény ingyenes. Mindenkit szeretettel várunk.

Alexandru Solomon (sz. 1966) román filmrendező, forgatókönyvíró és operatőr.
https://www.alexandrusolomon.ro/?page=about_me

Alexandru Solomon dokumentumfilmje Románia sztálinista-totalitárius történelmének egyik legrejtélyesebb történetét dolgozza fel. A krónikák szerint 1959-ben kirabolták a Román Nemzeti Bank pénzszállító autóját, amiben a hatóságok állítása szerint 1 millió 686 ezer lej volt. A film végig követi a nyomozást, a pert és a feltételezett tettesek elleni büntető eljárást. A rendező a szemtanúk történeti emlékezésein keresztül dokumentumfilmes eszközök segítségével próbálja rekonstruálni a múltat.

A film feldolgozza a Rekonstrukció című korabeli propagandafilmet is, ami a legfelsőbb pártvezetés parancsára jött létre, és szekus kontroll alatt készült. A propagandafilm szereplői maguk a bankrablás vádlottjai, akik azért vállalták el ezt a feladatot, mert cserébe büntetésük enyhítését ígérték nekik. Az akkori hatalom ebből az ígéretből semmit sem tartott be, így a vádlottakat elítélték: öt férfit kivégeztek és egy nőt életfogytiglani kényszermunkára ítéltek. Az egész eset rengeteg kérdést vet fel, amelyekre a film rendezője válaszokat keres. Megtörtént-e a legendás rablás vagy sem? A főszereplők valóban bűnözők voltak, vagy áldozatok? Lehetséges-e egyáltalán megtalálni az igazságot egy olyan történelmi közegben, ahol az igazság fogalmának nem lehet érvényt szerezni?
https://www.alexandrusolomon.ro/?page=documentaries&article=great_communist_bank_robbery_2004_FULL

Az érdeklődőket egy közös filmnézésre gondolkodásra invitáljuk, hogy együtt próbáljunk meg utánajárni az igazságnak.