Erdélyi hatások a klezmer zenében

konferencia — 29.10.2023 16:00

Az “Erdélyi hatások a klezmer zenében” című konferencián Bob Cohen népzenész és klezmer kutató több mint három évtizedes etnomuzikológiai kutatásait, Zoë Aqua hegedűművész, zeneszerző és pedagógus az erdélyi multietnikus népzene és klezmer zene kölcsönhatásait vizsgáló legújabb kutatásait, valamint Könczei Csongor etnokoreológus, egyetemi docens és táncpedagógus az erdélyi hagyományos hangszeres zenével kapcsolatos kutatásainak eredményeit fogja bemutatni. A beszélgetéseket Könczei Csilla táncantropológus, kultúrakutató moderálja. A konferencia angol és magyar nyelven zajlik, román, angol és magyar szinkrontolmácsolással.

Bob Cohen a nyolcvanas évek óta végez terepmunka-kutatásokat a magyar és erdélyi zsidó zenei örökségről, beleértve az énekes és hangszeres vonatkozásokat. Bob Cohen 1993-ban alapította a Di Naye Kapelye (Az Új Zenekar) nevű együttesét, amely a klezmer zenét élő művészetként közelíti meg, és azt a hagyományt folytatja, ami a fénykorában élt. Bob Cohen és a Di Naye Kapelye már 1997-ben fellépett a Tranzit Ház, a Mi és Ők című nyitófesztiválján.

Zoë Aqua két évig kutatta az erdélyi népzenét hegedűművészként, zeneszerzőként és pedagógusként, egy Fulbright ösztöndíj keretében a Babeș-Bolyai Tudományegyetem társult kutatójaként. Terepmunkájában, valamint előadói és zeneszerzői munkájában Zoë arra törekszik, hogy felfedezze és promoválja a klezmer és az erdélyi hagyományos zene közötti összefüggéseket. Kutatásának módszere a gyakorlati együttműködés volt erdélyi és máramarosi zenészekkel, akiktől eltanulta egyedi játékstílusukat, valamint interjúk segítségével kialakított egy háttértudást hangszeres ismereteik alakulásáról, zenésszé válásuk folyamatáról, valamint arról, hogy a népzene milyen szerepet játszik az életükben.

Könczei Csongor fő kutatási témái közé tartozik az erdélyi hagyományos zenészek, különösen a roma zenészek társadalmi hálózata és gyakorlata. Több tanulmánya és könyve jelent meg ebben a témában, doktori disszertációját pedig a kalotaszegi hagyományos zenészdinasztiák rokoni és szakmai kapcsolathálózatáról. Könczei Csongor a kolozsvári Kisebbségkutató Intézet kutatója, emellett gyakorló zenész és táncos, több amatőr és hivatásos együttes koreográfusa és oktatója, a kolozsvári Sapientia Egyetem táncművészeti tanszékének alapítója, ahol docensként tanít.

Fumie Suzuki
Fényképész, utazási író

Tokióban született, Japánban, a Tama Művészeti Egyetemen diplomázott grafikai tervezés és fotográfia szakon. Kamerájával beutazta az ázsiai országokat, majd 1998-ban Európába jött, 1999-ben Budapestre költözött. Fotózott és írt magazinoknak és útikönyveknek, többek között a “Time Out!” útikönyvnek, a “Frommer’s travel guide”-nak és a “Skyward”-nak (a Japan Airlines fedélzeti magazinja). Kelet-Európa művészetét fotózza, különösen a hagyományos életet, a népzenét és a zenészeket.

A rendezvény a Tranzit Napok - Retrospektív XXVI. szegmens része, amelyet az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala (DRI) társfinanszíroz.

Támogassák Önök is, támogassátok ti is a Tranzit Házat! Köszönjük.

patreon.com/TranzitHouse
Közvetlen adományokat a Tranzit Alapítványnak a következő bankszámlán lehet tenni:
RO94RNCB0106026593340001 (ron)
RO67RNCB0106026593340002 (euro)