A spektrális zenéről és az elektroakusztikus improvizációról // Iancu Dumitrescu-val és Octav Avramescu-val.
Masterclass — 6.11.2023 08:00A műhely mindazok számára szól, akik nyitottak a para-akadémikus gyakorlatokra, és érdeklődnek az elektroakusztikus kísérletek és a kiterjesztett instrumentális technikák iránt. Iancu Dumitrescu és Octav Avramescu 2023-ban újra a Tranzit Ház vendége lesz a Tranzit Házban, ezúttal a kísérleti és az improvizatív zene iránt érdeklődő zenészeknek fognak műhelyfoglalkozásokat tartani. A műhely a zeneakadémia volt és jelenlegi diákjait célozza meg, de nyitva áll professzionális és audodidakta zenészek előtt is. Mindenkit várunk, aki a zenekutatás és a zenei kollaboratív gyakorlatok iránt érdeklődik, muzikológusokat, zenekritikusokat, a filozófusokat, különösen azokat, akik fenomenológiával foglalkoznak. A műhely a szélesebb közönség számára is nyitott, mindenkit várunk, aki kíváncsi arra, hogy ez a tudományterület milyen új perspektívákat kínál a zene területén.
A műhelymunka eredményét egy zenei találkozón koncert formájában mutatjuk be a nagyközönségnek november 8-án, 20:00 órától.
PROGRAM
november 6 // 10.00 - 13.00 - mesterkurzus
november 7 // 10.00 - 13.00 - mesterkurzus
november 8 // a koncert előkészítése // a próbák időpontját a résztvevőkkel közösen alakítjuk ki
november 8 // 20.00 - zenei találkozó - koncert
Iancu Dumitrescu Nagyszebenben született. Zongorát és zeneszerzést tanult Bukarestben többek között Florica Muzicescu és Alfred Mendelssohn professzoroktól, akik bevezették Schönberg és Webern zenei világába, mely a nemzetiszocialista periódusban degenerált művészetként tiltott volt Németországban, és viszoylag későn jelent meg Romániában. Később karmesterséget és filozófiát tanult Sergiu Celibidache professzornál, aki arra biztatta, hogy forduljon a zenei fenomenológia felé. Dumitrescu életműve számos hangszeres szóló- és zenekari művet, elektroakusztikus és elektronikus zenét tartalmaz.
Nemzetközi szinten Iancu Dumitrescu zenéjét a leggyakrabban ahhoz a sajátosan román spektrális zenei iskolához szokták sorolni, amely a 60-as és 70-es években élte fénykorát, nyugat-európában viszont viszonylag későn vált ismertté. Dumitrescu munkásságát az általa használt hangszín transzformációk miatt összefüggésbe hozták kollégája, Horațiu Rădulescu, valamint Giacinto Scelsi zenéjével is, így a francia spektrális zene alternatívájaként tartották számon. Dumitrescu maga néha „akuszmatikusként” írja le saját zenei tevékenységét, de elutasít minden közvetlen leszármaztatást vagy kapcsolatot.
Iancu Dumitrescu a 60as évek közepén a bukaresti Konzervatórium Elektronikus Zenei Stúdiójának alapítói között volt, majd 1976-ban megalapította a Hyperion Együttest, amelyet „a kísérleti zene iránt elkötelezett multimédiás csoportként” jellemeztek. Ez egy életre szóló projekt, ami az akadémiai és más, nem akadémián végzett zenészek közötti együttműködésen alapul.
Ennek a csoportnak és ezzel a csoporttal elektronikus kísérőzenét komponált, és a világ minden tájáról érkező híres szólóművészekkel együtt a saját generációjához tartozó zeneszerzők derékhadának műveiről készített hangfelvételeket. Ezeket saját zenei kiadóvállalata, az Edition Modern archiválta, amelyik 1990-ben történt megalakulása óta több mint 40 CD adott ki.
Dumitrescu 1989 előtt ugyanakkor zenei szakíróként, valamint koncertszervezőként is működött. 1989 után Ana Maria Avram mellett megalapítója és művészeti vezetője volt a következő nemzetközi fesztiváloknak: Acousmania - Nemzetközi Elektronikus és Számítógéppel Támogatott Zenei Fesztivál; Musica Nova; Musica Viva; Nemzetközi Spektrális Zenei Fesztivál és Spectrum XXI, amelyeket évente három európai fővárosban rendeznek meg. E minőségében az elmúlt 50 év romániai kortárs zenei életének vezető előadóival és zeneszerzőivel komponált és dolgozott együtt.
A nyolcvanadik évéhez közeledő Iancu Dumitrescu folyamatosan együttműködik fiatal művészekkel, és számos kontextusban vezet bevezető jellegű zenei műhelyeket, az amerikai Harvard Egyetemen vagy az angliai Goldsmiths Egyetemen tartott mesterkurzusoktól kezdve az olyan független helyeken, mint a bukaresti Carol 53 vagy a Malmaison, illetve a kolozsvári Tranzit Ház.
Octav Avramescu alapító tagja a Jumătatea plină (A pohár teli fele) Egyesületnek, és 2009 óta számos hangkísérletezéssel, audíciókkal, koncertekkel, konferenciákkal, workshopokkal, kiadványokkal, installációkkal stb. foglalkozó projektben dolgozott olyan kezdeményezések keretében, mint a Sâmbăta sonoră (Hangszombat), Săptămână Sunetului (Hanghét), Semisilent, PFA Orchestra, Unearthing the music, Redescoperind Muzica (A zene újrafelfedezése). Nemrégiben szerezte meg mesterdiplomáját a Politehnica București audiovizuális produkció multimédiás technológiái szakán. Korábban irodalmat és történelmet tanult Franciaországban és Kanadában. Iancu Dumitrescu-val 2015 óta dolgozik együtt koncertek, előadások szervezésében, és néha élő koncerteken is fellépnek együtt, mivel lényegesnek tartja a közös tapasztalatokat.
Regisztrációs űrlap: https://form.jotform.com/233044545955359
A koncert a REZONANCIÁK - Transznacionális együttműködések a kortárs zenében projekt része. A projekt célja a regionális és nemzetközi kortárs zene népszerűsítése és terjesztése.
A Tranzit Ház fenntartásához támogató jegy vásárlásával lehet hozzájárulni (https://eventbook.ro/other/bilete-masterclass-despre-muzica-spectrala-improvizatia-electro-acustica) vagy a Patreon platformon: https://www.patreon.com/TranzitHouse. Minden hozzájárulás, szolidaritási gesztus kiemelten fontos a számunkra!
A projekt társfinanszírozója a Communitas Alapítvány és a Román Nemzeti Kulturális Alap (AFCN). A projekt tartalma nem tükrözi a Román Nemzeti Kulturális Alap hivatalos álláspontját. A Román Nemzeti Kulturális Alap nem felelős a projekt tartalmáért, valamint azért, ahogyan annak eredményei hasznosulnak. Ezek teljes egészében a kedvezményezett felelősségébe tartoznak.
