Metakonyha 2.0
Installációjának — 21.2.2025 17:00A Metakonyha olyan kezdeményezéseket fog össze, amelyek képesek újraírni a termelési folyamatok narratíváit. Ezeknek a gyakorlatoknak a célja egy adott anyag visszanyerése vagy megújítása, amely a fenntartható fejlődést támogatja egy adott közösség vonatkozásában. Ugyanakkor a gyakorlatok interdiszciplináris jellege, a kéznél lévő, még nem értékesített anyagokra és technikákra való odafigyelése, valamint a lehetséges társadalmi hálózatokat is bevonó víziószerű javaslatai miatt úttörőnek számítanak a tervezésben, a design területén is. A Metakonyha 1.0 látogatható volt a temesvári Kunsthalle Bega-ban, illetve a bukaresti MNAC-ban, az Anca Verona Mihuleț kurátor által összeállított, és 5 romániai jó gyakorlatot bemutató A jövő szuperhősei című kiállítás részeként. A Metakonyha installációjának kurátora Anca Nechita-Cioarec és Brîndușa Tudor – Stardust Architects volt, a tárgyak design-ját az Atelier Vast jegyzi. A projekt AndreeaTron (Románia/Svájc), Birte Rós Brynjólfsdóttir - Studio Flétta, és Ýrúrarí (Izland) és Apai Emese (Románia), fenntartható gyakorlatait fogja össze.
📍A kiállítást felügyeli Călin Anisia és Crîstoiu Maria
📅 PROGRAM, TRANZIT HÁZ:
Február 21., péntek
19:00 | Metakonyha 2.0, megnyitó
Február 22., szombat
10:00 - 11.00 | Anca Nechita-Cioarec és Brîndușa Tudor kurátorok (Stardust Architects) bemutatják az installációt
11:00 - 14:00 | Az anyagok jövője: bioműanyagok a konyhában műhely, Andreea Tron vezetésével
https://forms.gle/QUbsBZ2GTGkNYc2s6
16:00 - 18:00 | Pizza Time műhely, Flétta & Ýrúrarí vezetésével
https://forms.gle/XeBCU1jWjwjzm6pB9
Február 23., vasárnap
14:00 - 21:00 | kiállítás látogatás
Február 24., hétfő
14:00 - 21:00 | kiállítás látogatás
Február 25., kedd
14:00 - 21:00 | kiállítás látogatás
18:00 - 19:00 | kulturális mediálás műhely, Apai Emese vezetésével
https://forms.gle/Wtpy1s3fYZyNEbQY9
Az alkotókról
⚪ Andreea Tron romániai kutató és innovációs tervező, aki Zürichben, Svájcban él. Munkáiban a kézművesség és a technológia metszéspontját kutatja, ősi technikákat talál fel újra a jövő számára. Az anyagkutatást, a fenntarthatóságot és a digitális innovációt integrálva olyan ruhadarabokat készít, amelyek tisztelik a hagyományokat, de egyben új lehetőségekre is rámutatnak.
Andreea Tron építészmérnöki (BA, UAUIM Bukarest; MSc, TU Eindhoven/KTH Stockholm) és divattervezői MA (FHNW Basel) tanulmányai révén különböző tudományágakat ötvöz, miközben a kézművesség és az anyaginnováció határait feszegeti. Kutatásai olyan területekre terjednek ki, mint a szövés, a hulladékmentes tervezés, a bioműanyagok és a textilfestés fenntartható alternatívái.
2017 és 2022 között az Atelier Tron textiltervező stúdiót vezette, amely a körkörös és regeneratív termelésre összpontosít. Emellett workshopokat szervezett a természetes festés, a tintakészítés és a varrás területén. 2023 óta egy svájci outdoor márka számára tervez funkcionális ruházatot, fejlett anyagokat és technológiákat felhasználva. Munkájával megkérdőjelezi a divatkonvenciókat, és azt vizsgálja, hogyan járulhat hozzá a kézművesség egy fenntarthatóbb jövőhöz.
📌 A Metakonyha 2.0 részeként Andreea vezeti a Az Anyagok Jövője: bioműanyagok a konyhában című műhelyt.
⚪ A Flétta egy izlandi formatervező stúdió, amelyet Birta Rós Brynjólfsdóttir és Hrefna Sigurðardóttir terméktervezők alapítottak. A Flétta a körkörös tervezésre és a kézművességre összpontosít, a mindennapi életből kidobott anyagokat egyedi termékekké alakítja át. A tervezéshez való hozzáállásuk játékos, ugyanakkor kritikus a fogyasztás és a pazarlás sürgető problémáival szemben. A fenntarthatóság és a kreativitás iránti elkötelezettségük rangos elismeréseket hozott számukra, többek között a Pizza Time és az Airbag párna projektjeikért megkapták az Icelandic Design Awards díját.
⚪ Ýrúrarí izlandi textiltervező, aki Reykjavíkban él. Munkái többnyire az emberek által kidobott textíliákból készülnek, az anyagokat újra életre keltik és átalakítják, a mindennapi életet díszítik fel. Munkáinak fő témája a textíliák élettartama és jelenléte az emberi környezetben, valamint az, hogy az egyedi karakter kialakítása hogyan növelheti az anyagok értékét.
📌 A Metakonyha 2.0 keretében Flétta és Ýrúrarí vezeti a Pizza Time műhelyt.
⚪ Apai Emese gazdag tapasztalattal rendelkezik a kulturális és művészeti mediálás terén, együttműködött többek között az Ecsetgyár/Artbecedar, AltArt Alapítvány, Tranzit Ház, Someș Delivery, Kolozsvári Kulturális Központ, Romania Remarkable, SOR Cluj intézményekkel, valamint textilipari művészeti projektekben vesz részt, többek között a Kreatív Európa program keretében. Különböző csoportokkal, gyerekekkel, hátrányos helyzetű emberekkel, különböző fogyatékkal élőkkel, idősekkel, menekültekkel dolgozott. Jelenleg múzeumpedagógus az Erdélyi Néprajzi Múzeumban. Újrahasznosító, kreatív, mediációs és önismereti műhelyeket koordinál. (Románia Remarkable, Flux Project, Pillot, Nelles Institute Transylvania)
Motivációját a művészet, valamint az emberi természet iránti szenvedélye adja, különösen érdeklik az emberek között, a forma és az érzékelés, a játék és a felfedezés között létrejövő rezonanciák kifejezési formái. Művészi mediálási gyakorlatában fontos szerepet játszik saját erőforrásainak felfedezése és a multiszenzoriális tapasztalatszerzés.
📌 A Metakonyha 2.0 keretében Apai Emese egy kulturális mediációs műhelyt vezet, amely Flétta, Ýrúrarí és Andreea Tron művészek gyakorlatát értelmezi újra.
Helyszínek és időpontok
A projektről:
A Metakonyha 2.0 a Kolozsvári Kulturális Központ által meghirdetett, Climate-Neutral and Smart Cities: Planning, Piloting, Inspiring című, a fenntartható városi életmóddal kapcsolatos művészeti projekteket megcélzó nyílt felhívás alapján került kiválasztásra.
📢 A Climate-Neutral and Smart Cities: Planning, Piloting, Inspiring projektet az EGT és a Norvég Alap finanszírozza a Felsőoktatási, Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Finanszírozási Végrehajtó Ügynökségen (UEFISCDI) keresztül.
A projekt konzorciumát a kolozsvári városháza koordinálja, tagjai:
a Kolozsvári Kulturális Központ (a projektfelhívás szervezője)
a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (Románia)
a Kolozsvári Fiatalok Szövetsége (Románia)
a Pont Csoport (Románia)
a Metapolis Architects (Románia)
a Reykjavik Művészeti Múzeum (Izland)
az Oslói Építészeti és Tervezési Iskola Urbanisztikai és Tájépítészeti Intézete (Norvégia).